Horňácko tvoří deset obcí a osad v údolí potoků pod hřebeny Bílých Karpat od Javořiny až po Kobelu, Volavec a Lipovský háj. Jsou to obce, které spojují společné rysy lidové kultury. Přesto se však v jednotlivých obcích jeví odlišnosti jak v kroji, tak v nářečí a také v lidových písních, tancích, zvycích apod. .
Horňácko se nejvíce proslavilo svými kroji Karpatského typu, starobylými výšivkami geometrického rázu, ale i vynikajícími hudci, zpěváky a tanečníky.
Slavnosti lidových písní a tanců se staly již dávno součásti našeho kulturního života.
Od roku 1957 se v červenci v areálu pod Strážnou hůrkou konají proslulé Horňácké slavnosti, přehlídka folklóru z celého Horňácka, provázena Horňáckým jarmarkem tradičních řemesel. V jednotlivých pořadech folklorního svátku Horňácké slavnosti účinkují soubory, cimbálové muziky, skupiny a sólisté z Horňácka.
V rámci jednotlivých cyklů se střídají vystoupení lidových souborů, cimbálových muzik či skupin a sólistů z celého Horňácka na Strážné hůrce a u Větrného mlýna v Kuželově. Během čtyř letních dnů je bohatý folklórní program doplňován výstavami, konanými ve Válcovém mlýně a ve výstavních prostorách Obecního úřadu Velká nad Veličkou. Závěr festivalu je tradičně spojen se slavnostní nedělní mší.